Systemy rynnowe

Najczęstszy system to rynna w rozmiarze 125mm i rura spustowa w rozmiarze 90mm.
Dodatkowe elementy to haki, lej spustowy lub odpływ, denka, obejmy, złączki rury i rynny.

 

Rynny najczęściej oferowane przez producentów wytwarzane są z PCV. Dostępne są także rynny z innych materiałów jak z miedzi, aluminium czy także rynny stalowe.

Rynny montowane są na etapie wykonywania dachu co pozwala zaplanować rozmiar rynny jak i rury spustowej. Dobierane są one na podstawie długości spadu. W przypadku długich spadów i małej rynny możemy się spodziewać, iż woda nie będzie zbierana przez rynny. Rozpędzona woda przeleci nad rynną lub nadmierna ilość wody nie będzie mieścić się w rynnie co spowoduje przelewanie.

Montując rynny pamiętamy by je obniżyć w stosunku do dolnej krawędzi dachu tak by zimą osuwający się śnieg nie powodował oberwania rynny.

W celu zmniejszenia siły naporu śniegu na rynny stosujemy śniegołapy.

 

Systemy drenarskie

RURA DRENARSKA fi 80mm, 100mm w rolce po 50mb.
ZŁĄCZKI, KOŃCÓWKI, TRÓJNIKI, OSADNIKI.

 

Należy jednak pamiętać iż wykonanie najstaranniejszej izolacji nie pomoże jeżeli działka będzie posiadała wysoki stan wód gruntowych. Dobrze jest rozeznać się o rodzaju posiadanego gruntu i drenaż wykonać na etapie wykopów pod fundamenty czy przyłączy co pozwoli na szybsze obsychanie fundamentów wiosną i nienamakanie ich jesienią. Drenaż wykonujemy w odległości2 metrówod fundamentu i na głębokości ław fundamentowych a wodę odprowadzamy do studzienek rewizyjnych. Kanały zasypujemy żwirem lub kamieniem płukanym.

Standardowa głębokość drenażu to 60 – 80cm i szerokość 25cm. Umiejscowienie rury drenażowej w oplocie lub bez powoduje obsychanie w odległości nawet2 metrów. Woda ze studzienek rewizyjnych wysycha szybciej niż z gleby powodując szybsze wysychanie fundamentów.