Cegła pełna 6x12x24cm klasa 10, 15 lub wyższa 20, 25 – w sprzedaży dostępna na sztuki

 

Przy wyborze cegły pełnej należy pamiętać by cegła nie była popękana. Dobrym sposobem na sprawdzenie tego parametru jest stuknięcie o siebie dwóch cegieł i stwierdzenie faktu dzwonienia. Kolejną istotną cechą podlegającą sprawdzeniu jest waga. Zbyt duża waga sztuki podpowiada małej ilości wiązań ceramicznych odpowiedzialnych za trwałość cegły na zamarzanie, szczególnie jest to istotne dla warstw wystających ponad pokrycie dachowe (rozwarstwianie).

Ściana komina ma najczęściej 12cm a najmniejszy rozmiar kanału wynosi 12cm x 12cm. Jest to rozmiar wystarczający dla wentylacji ale dla kanałów spalinowych minimum to 12cm x 24cm dla ogrzewania gazowego oraz 24cm x 24cm dla ogrzewania kominkiem.

Dla ograniczenia wchłaniania przez ścianki komina wilgoci ze spalin oraz innych agresywnych czynników komin tradycyjny wyposaża się we wkłady kwasoodporne. Wykonywane są dla każdego komina indywidualnie by zagwarantować prawidłowy montaż (kominy nie mają idealnych pionów). Ten sposób ochrony wymaga częstego przeglądania stanu wkładów, które nie są wieczne a bynajmniej nie starczają na 30 lat i wymagają 4, 5 wymian w tym okresie.