Na rynku dostępne są dwie technologie systemów. Wkłady są wykonane albo z kamionki (kolor wkładu brązowy) albo z gliny mieszanej z mieloną cegłą (kolor wkładu żółty). Oba rodzaje wkładu izolowane są wełną a następnie osłonięte pustakiem zewnętrznym. By wykończyć taki komin cegłą klinkierową to od ostatniego stropu, który wokół otworu należy dozbroić, należy taki komin obudować dodatkowo np. Cegłą DZ-9cm lub DZ-12cm i na niej wesprzeć klinkier. Należy pamiętać o dozbrojeniu ostatniego stropu wokół otworu przeznaczonego do przepuszczenia komina, gdyż klinkier potrafi ważyć od 1 tony do 1,5 tony w zależności od kąta nachylenia dachu.

Wszystkie budynki wymagają użycia komina. Przeciętny budynek wyposażony jest w dwa a czasem trzy kominy spalinowe jak również niejeden komin wentylacyjny.

O ile kominy wentylacyjne stosowane są dla każdego pomieszczenia o tym samym rozmiarze to kominy spalinowe oferowane są w różnych przekrojach.

 

DOSTĘPNE ROZMIARY i WYSOKOŚCI:

Dla pieca gazowego stosujemy komin o przekroju 140mm.
Dla pieca na EKO-GROSZEK stosujemy komin o przekroju 180mm.
Dla kominka stosujemy komin o przekroju 200mm.

 

Różne przekroje powodują różne siły ciągu dobierane do możliwej temperatury spalin. Podane rozmiary oferują systemy kominowe.

 

Przy budowie komina z cegły pełnej należy pamiętać o jego 3- krotnie większej masie jak i obowiązku stosowania wkładów kwasoodpornych podlegających wymianie 3 do 5 lat powodując zwiększenie kosztu tego komina.