To pierwszy etap nadawania charakteru i stylizacji budynkowi jeśli nasz budynek nie posiada ścian trój warstwowych.

Najpopularniejsze pokrycia dachowe to blachodachówka, dachówka ceramiczna lub betonowa, stropodachy oraz dachy pełno deskowane z papą lub gontem.

Nieodłączna pozycja przy budowie domu. Od niej zależy jak długo będziemy się cieszyć świeżością pokrycia dachowego. Zastosowanie odpowiednio grubego drewna powoduje równomierne starzenie się dachu wraz z pozostałą częścią budynku. Przyspieszone starzenie się krokwi powodowane jest przede wszystkim przez cieknący dach.

Drewno oferowane jest w długościach i rozmiarach wykonanych wg. projektu budowlanego. Zdarza się czasem, iż wymiary podawane na produkcję pochodzą z obmiaru rzeczywistego.

Dostępne jest drewno bez impregnacji, z impregnacją oraz z impregnacją ciśnieniową. Impregnacja wykonywana jest najczęściej przy pomocy soli która z zasady jest bezbarwna stąd o skuteczności impregnacji na pewno nie decyduje kolor, który uzyskiwany jest w wyniku dolania barwnika w mniejszej bądź większej ilości.

Sól nawet wtłaczana ciśnieniowo impregnuje jedynie kilka pierwszych mikronów a nie milimetrów. Każda zatem impregnacja jest po prostu powierzchniowa tak jak malowanie ściany emulsją. Impregnacja drewna by była skuteczniejsza powinna być dokonywana również po wykonaniu więźby dachowej z powodu powstałych obtarć, cięć powstałych w trakcie załadunków, rozładunków, transportu oraz by wyeliminować prześwity związane z niejednorodną strukturą drewna.

 

KROKWIE I ŁATY

Podstawowe elementy konstrukcji dachu. Dostępne w różnych przekrojach w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. Łaty stosowane w budownictwie również robione są na zamówienie, zależnie od rodzaju pokrycia dachowego.

 

DESKA CALÓWKA

Typowy materiał służący do stworzenia powierzchni, płaszczyzny dachu, charakteryzujący się wysoką niejednorodnością. Deska posiada nie zawsze identyczną grubość wahającą się od 25 do 28mm ale także różną szerokość i grubość.

 

PŁYTA OSB

Materiał konkurujący z pełnym deskowaniem. Wykonany z wiórów klejonych żywicą. Występuje w płytach co pozwala przyspieszyć proces montażu.