Podziały w ogrodzie

Ogródek jest przestrzenią, którą traktujemy jako miejsce wypoczynku. Niektórzy rozwijają w nim swoje hobby, a inni spędzają czas z przyjaciółmi i rodziną. Dlatego zależy nam zazwyczaj na tym, aby prezentował się on jak najlepiej. W tym celu regularnie kosimy trawniki i przycinamy krzewy. Jednak jest jeszcze jeden element wpływający na estetykę każdego ogrodu – są nim podziały przestrzeni uzyskane za pomocą elementów drobnej architektury lub ogrodzeń. Wprowadzają one ład i pozwalają zachować prywatność, zwłaszcza w gęsto zaludnionych miejscach. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, możemy użyć wielu dostępnych materiałów i eksperymentować z ich wykorzystaniem.

Wyznaczanie granic ogrodu

Rozpoczynając projektowanie przestrzeni przydomowej, zakładamy, że jej ogrodzenie przebiegać będzie zgodnie z granicami działki. Oczywiście możemy też rozważyć koncepcję ogrodu otwartego, jednak szczególnie na terenach gęsto zaludnionych, próba odseparowania się od zgiełku jest zupełnie zrozumiała. W takiej sytuacji przychodzi nam więc wybierać spośród różnych modeli przęseł i słupków. Od kilku lat łatwo zauważyć, że wiele osób decyduje się na ogrodzenie betonowe. Większości z nas kojarzy się ono z nieestetycznymi płytami, jednak producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują także eleganckie i nowoczesne przęsła z betonu. W modzie nadal są ponadczasowe ogrodzenia kamienne i drewniane, które wymagają jednak regularnych zabiegów konserwujących. Bez względu na to, na jaki typ się zdecydujemy, powinny one zapewnić nam przede wszystkim odpowiedni poziom prywatności.

Strefy funkcjonalne przestrzeni ogrodowej

Każdy ogród dzieli się na cztery podstawowe strefy. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia, a mimo to intuicyjnie dążymy do zachowania tego podziału. Pierwsze dwie usytuowane są w części frontowej działki. To właśnie strefy wjazdowa i reprezentacyjna są widoczne dla osób z zewnątrz. Dlatego też otwiera je brama i furtka, które zaznaczone są wyraźnym akcentem, na przykład poprzez charakterystyczne czapy na słupki klinkierowe. Wszystkie elementy umieszczone za nimi, powinny optycznie prowadzić do drzwi domu. Kolejne dwie strefy przeznaczone są dla domowników i ich najbliższych. Dlatego, żeby do nich dotrzeć, musimy przejść przez wnętrze mieszkalne lub okrążyć dom. Są to strefy wypoczynkowa i rekreacyjna. W tej pierwszej zwykle buduje się patio, w drugiej znajdować może się basen, miejsce zabaw lub grządki warzywne.

Wydzielenie mniejszych części ogrodu

Jeżeli planujemy podzielić ogród na jeszcze mniejsze strefy, nie musimy robić tego poprzez ustawianie ogrodzeń. Wystarczy, że odpowiednio poprowadzimy ścieżki, zasadzimy rośliny lub ustawimy elementy małej architektury. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, powinniśmy pamiętać o tym, żeby wybrać elegancką kostkę i obrzeża betonowe. Dzięki temu zwiększymy trwałość ścieżki i zachowamy walory estetyczne ogrodu. Opcja druga zakłada przemyślane posadzenie roślinności. Wysokie krzewy i drzewa ozdobne pozwolą uzyskać naturalnie wydzielone przestrzenie. Jeśli dodatkowo pokusimy się o ustawienie altany i ławek, podkreślimy podziały. Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w strefie wypoczynkowej lub rekreacyjnej instalacji wodnej. Oczka lub fontanny pomagają w utworzeniu miejsc sprzyjających relaksowi.