Ocieplanie domu i mieszkania

Kupując mieszkanie w starym budynku lub decydując się na budowę własnego domu, będziemy musieli zadbać o jego skuteczne ocieplenie, jeśli do tej pory nie zostało ono przeprowadzone. Właściwa termoizolacja pozwoli nie tylko zabezpieczyć wnętrze przed dużymi i gwałtownymi skokami temperatur, ale też zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni. Możemy ją przeprowadzić na kilka sposobów z wykorzystaniem różnych materiałów. Przede wszystkim określić powinniśmy, czy prace zostaną wykonane wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Warto też pamiętać o tym, że nie tylko ściany nadają się do ocieplenia, gdyż równie często stosuje się je w przypadku podłóg.

Ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne?

Podczas budowy nowego domu spotykamy się zazwyczaj z opinią, że ocieplenie zewnętrzne to najlepszy wybór. Prawda jest taka, że jest on zdecydowanie najpopularniejszy, jednak niekoniecznie sprawdzi się w każdej realizacji, zwłaszcza jeżeli dom ma mieć unikatową bryłę. Zewnętrzna termoizolacja nie może też zostać wykonana w obiektach zabytkowych, których elewacja musi pozostać w nienaruszonym stanie. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, warto wziąć tę możliwość pod uwagę. Użyć do niej możemy materiałów, takich jak styropian i sztuczna wełna mineralna. Ich współczynniki termoizolacji są na bardzo podobnym poziomie, to drugie rozwiązanie jest natomiast częściej stosowane w sytuacji, gdy chcemy dodatkowo wytłumić hałas. Za to do ociepleń wewnętrznych coraz chętniej wybiera się zamiast nich specjalistyczne pianki nakładane natryskowo.

Izolacja termiczna podłogi

Wielu właścicieli starych mieszkań i domów narzeka na chłodne podłogi. Jeżeli należymy do tej grupy, dobra wiadomość jest taka, że można je ocieplić. Gdy natomiast decydujemy się na remont, podczas którego chcemy wytłumić pomieszczenie, zadbajmy o to, żeby za jednym razem wykonać także termoizolację. W przypadku kiedy pod zewnętrzną warstwą podłogi znajduje się płyta OSB, a my możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie jej powierzchni, warto zainteresować się specjalnymi wełnami tłumiącymi. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla osób zamieszkujących kamienice i bloki z wielkiej płyty. Nie trzeba martwić się dzięki nim o to, że sąsiedzi będą narażeni na głośne odgłosy przesuwanych mebli i przypadkowo upuszczonych przedmiotów. Natomiast pod podłogi w starszych domach wystarczy zazwyczaj położyć warstwę styropianu.

Wybór odpowiednich materiałów

Żeby upewnić się, że wybrane przez nas materiały dobrze się sprawdzą, przed zakupem powinniśmy skonsultować się ze specjalistami. Można w tym celu zwrócić się do osób mających doświadczenie w ocieplaniu budynków. W takiej sytuacji nasze oczekiwania oraz miejsce zamieszkania najprawdopodobniej bardzo szybko pozwolą nam sprecyzować, które z dostępnych na rynku rozwiązań będzie najlepsze. Bez względu na to, czy zakupiony zostanie styropian, pianka czy wełna lamela, musimy pamiętać o tym, że równie ważne są produkty zapewniające szczelność. Odpowiednia paroprzepuszczalność materiałów termoizolacyjnych pozwala ścianom „oddychać”, jednak to warstwa folii i właściwy system wentylacji pomieszczeń zapobiegnie odkładaniu się wilgoci w murach. Dzięki temu nie będziemy narażeni na działanie szkodliwych pleśni i grzybów, a ściany długo zachowają się w dobrym stanie.