Jak zaprojektować eleganckie patio?

Spędzanie czasu w ogrodzie dla wielu z nas jest świetną formą relaksu. Żeby jednak móc się nim w pełni cieszyć, warto wydzielić przestrzeń przeznaczoną wyłącznie na odpoczynek. Funkcję taką najczęściej spełnia odpowiednio zaprojektowane patio, na którym możemy rozłożyć meble i spędzić czas z najbliższymi. Większość z nas nie ma jednak pojęcia, jak rozpocząć prace nad budową. Przede wszystkim zacząć powinniśmy od planu rozrysowanego samodzielnie lub zamówionego w firmie zajmującej się aranżacją ogrodów. Jeżeli chcemy zatrudnić profesjonalną ekipę do budowy, szczególnie polecane jest to drugie rozwiązanie. Dopiero po tym przyjdzie czas na wybór materiałów budowlanych, a na końcu także mebli i dodatkowego wyposażenia.

Kształt patio dostosowany do otoczenia

Jednym z najważniejszych elementów projektowania patio jest dopasowanie go do bryły budynku oraz wyglądu ogrodu. W nowoczesnych założeniach bardzo dobrze sprawdzają się plany prostokątne, które podkreślają minimalistyczne kształty domu i są stosunkowo łatwe w budowie. Zasadzenie roślinności symetrycznie nada całości efektownego wyglądu. W przypadku domów tradycyjnych prostokątne patio sprawdzi się bardzo dobrze, jednak owalny kształt może okazać się o wiele ciekawszy. Dzięki zakrzywionej linii pozwoli on także na zachowanie harmonii pomiędzy strefą ogrodu i domu. Powinniśmy tylko pamiętać o dobraniu trwałych materiałów. Kostka Drogbruk lub Bruk-Bet świetnie nadaje się do uzyskiwania zaokrąglonych wzorów. Na niektórych działkach możemy także rozważyć nieregularną krawędź, jeśli strefa zieleni jest na tyle rozległa.

Wytrzymałe materiały budowlane

Kiedy już uporamy się z projektem, musimy zastanowić się nad rodzajem materiałów budowlanych, których użyjemy. Obecnie bardzo popularne są produkty firm Drogbruk i Bruk-Bet. Kostka brukowa z ich serii może być używana w wielu kombinacjach. Niektóre marki oferują rozbudowane katalogi ułatwiające wybór pasujących do siebie elementów w podobnych cenach. Warto więc eksperymentować z kształtami i kolorami. Możemy na pewno zrezygnować z łączenia kostek z różnych serii, jeżeli zdecydowaliśmy się także na budowę zadaszenia, ponieważ zapewni ono wystarczającą różnorodność wizualną. Bez względu na to, jaka kostka zostanie użyta w naszym projekcie, nie możemy zapominać o tym, że jej ułożenie nie jest tak łatwą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Gdy nie posiadamy doświadczenia i dużej ilości wolnego czasu, powinniśmy skorzystać z usług profesjonalistów.

Stylowe wyposażenie patio

Kiedy już zakończymy prace konstrukcyjne, będziemy musieli zastanowić się nad tym, jakie meble sprawdzą się na patio najlepiej. Decydując się wcześniej na dekoracyjne materiały budowlane, wystarczy, że podczas urządzania przestrzeni zakupimy proste wyposażenie. Dobrym przykładem jest tutaj kostka Kostbet Akropolis, której cena idzie w parze z niebanalnym wyglądem. Jeśli została ona ułożona w geometryczne wzory, zbyt wyszukane meble zepsułyby efekt. W takiej sytuacji możemy więc postawić na takie o klasycznych formach i neutralnych kolorach. Osoby lubiące grillować już na etapie projektu uwzględnić mogą miejsce na zabudowane palenisko. Pozwoli to użyć podobnych do kostki brukowej materiałów, dzięki czemu będzie ono harmonizować z całością. Gdy chcemy umieścić na patio dodatkowe elementy, ale nie jesteśmy pewni, czy będą wyglądać dobrze, warto zdecydować się na te wykonane z drewna. Komponują się one dobrze z niemal każdym innym materiałem.