Jak przygotować się do budowy domu?

Sytuacja na rynku mieszkaniowym zmienia się bardzo dynamicznie. Niektórzy z nas decydują się więc na budowę własnego domu w miejscowościach ościennych dużych miast, zamiast inwestować w lokal na modnym osiedlu. Przygotowanie do tego typu przedsięwzięcia wymaga jednak dużo determinacji, wolnego czasu i odpowiedniej wiedzy. Musimy więc przygotować się na kupno działki i uzyskanie pozwoleń na budowę, a także pracę nad projektem architektonicznym dopasowanym do naszych potrzeb. Kiedy wszystkie te czynności uda nam się zrealizować, trzeba będzie pomyśleć o zakupie wysokiej jakości materiałów i rozpoczęciu prac. Jest to jednak najdłuższy proces i zależy od wielu czynników, takich jak pogoda, szybkość pracy ekipy budowlanej, a także rodzaj użytych materiałów.

Przygotowanie działki i położenie fundamentów

Kiedy zakupimy działkę, możemy przystąpić do jej przygotowania pod budowę. Należy najpierw skorzystać z usług geotechnicznych, co pozwoli na ustalenie rodzaju podłoża i tego, jakie rozwiązania konstrukcyjne sprawdzą się najlepiej. Po uzyskaniu pełnej dokumentacji i zgody na działanie, a także zatrudnieniu renomowanej ekipy, rozpoczyna się wyrównanie powierzchni pod budowę. Następnie wykonywane są wykopy na fundamenty, a do ich ułożenia mogą zostać wykorzystane różne materiały, wśród których wymienić można bloczek fundamentowy i specjalną mieszankę betonową. Dopiero po jej wyschnięciu przechodzimy do dalszych prac, takich jak izolacja, ułożenie kanalizacji, drenażu opaskowego, a także podkładu.

Stawianie ścian budynku

Do budowy ścian wykorzystuje się najczęściej materiały zapewniające szybkie układanie. Wśród nich znajduje się na przykład pustak ceramiczny 25 P+W umożliwiający dokładne dopasowanie kolejnych elementów dzięki swojej charakterystycznej budowie. Usprawnia to znacząco cały proces, zwłaszcza jeśli współpracuje się z doświadczonymi fachowcami. Warto zasięgnąć ich rady już na etapie wyboru materiałów, dzięki czemu będziemy mogli kupić te sprawujące się najlepiej. Budowa ścian to także moment, w którym murowane są kominy. Trzymanie się planu jest na tym etapie szczególnie ważne, ponieważ wszelkie niedociągnięcia lub pominięcie pewnych czynności może doprowadzić do tego, że budynek nie będzie nadawał się do bezpiecznego użytkowania.

Prace nad wykończeniem domu

Aby zamknąć bryłę budynku, musimy nakryć ją stropem, a następnie dachem. Do tego pierwszego używane są często pustaki Teriva, sama więźba dachowa wykonywana jest natomiast z drewna. Na tym etapie ważne jest to, z jakiego pokrycia dachowego będzie się korzystać. Jeszcze w trakcie fazy projektowania architekt musi wziąć to pod uwagę, gdyż nośność niektórych konstrukcji mogłaby nie wytrzymać ciężkich materiałów, takich jak dachówka ceramiczna lub cementowa. Kiedy budynek będzie już zadaszony, przystępujemy do montażu rynien. Dopiero po tym przychodzi czas na instalacje oraz położenie tynków i gładzi podłogowych. Na koniec pozostają prace wykończeniowe, które obejmują wprawienie stolarki drzwiowej i okiennej, ocieplanie domu oraz pozostałe działania wewnątrz budynku. Każdy z etapów budowy powinniśmy odpowiednio dokumentować i nadzorować, a zakończenie całego przedsięwzięcia zgłosić i dopełnić formalności urzędowych.