Dbanie o kostkę brukową zimą

Zima to okres niesprzyjający wszelkiego rodzaju nawierzchniom, również tym wyłożonym kostką brukową. Silne mrozy i śnieg powodują utrudnienia w poruszaniu się oraz mogą zaszkodzić kondycji samego bruku. Zbyt duże ilości wody przedostające się między szczeliny kostek, cykliczne zamarzanie i odmarzanie oraz temperatury poniżej zera potrafią poważnie wpłynąć na jego wygląd i wytrzymałość. Jeśli na naszej posesji znajdują się alejki wykonane z kostki, warto wiedzieć, jak zabezpieczyć je przed falą mrozu i śniegu oraz w jaki sposób dbać o nie dalej, gdy zima już nadejdzie. Tak naprawdę właściwa ochrona i konserwacja materiału zaczyna się już na etapie budowy. Ścieżka brukowa wyłożona na fachowo przygotowanym gruncie zapewni dobrą jakość i estetykę na lata, dlatego już na samym początku musimy być uważni i kontrolować przebieg całego procesu, krok po kroku. Funkcjonalność kostki wynika z jej gatunkowości, warto zatem postawić na sprawdzonego producenta. Jedną z lepszych opcji na polskim rynku jest Drogbruk. Jeśli już na wstępie zadbamy o materiały od pewnego dystrybutora i dopilnujemy, aby cały montaż odbył się poprawnie, dalsze działania będą przebiegały dużo sprawniej i owocniej.

Ochrona kostki brukowej – zacznij jeszcze przed mrozami

Impregnacja bruku przyniesie najlepsze efekty wtedy, gdy zastosujemy ją z odpowiednim wyprzedzeniem. Już jesienią warto używać specjalnego preparatu hydrofobowego, dzięki któremu w znacznym stopniu zmniejsza się wchłanialność wody w nawierzchnię. Tego typu środki ochronne wzmacniają również strukturę bruku, uwydatniają jego kolor oraz zwiększają odporność na brud i ścieranie. Jeśli spóźniliśmy się z impregnacją i nastała zima, nic straconego, wciąż możemy użyć preparatu. Warunek jest jednak taki, że na zewnątrz musi być w miarę sucho i bezśnieżnie, a termometry powinny wskazywać temperaturę dodatnią. Przed użyciem należy również dokładnie oczyścić powierzchnię brukową z wszelkich zabrudzeń, takich jak liście, piasek czy błoto. Środki hydrofobowe możemy stosować do każdego rodzaju bruku bez względu na jego pochodzenie. Czołowi producenci, tacy jak Bruk Bet, tworzą kostki brukowe zdatne do ochrony różnymi impregnatami. Możemy więc być spokojni podczas używania tego typu chemii. Mimo wszystko jednak korzystajmy z niej tylko w warunkach w miarę ciepłych i bezśnieżnych. Oczywiście prędzej czy później nadejdzie właściwa zima, a alejki na terenie naszej posesji pokryją się lodem i śniegiem. Co wówczas robić?

Usuwanie śniegu i lodu z kostki brukowej

W takiej sytuacji, rzecz jasna, bierzemy do ręki szuflę lub łopatę, jednak w przypadku specyficznej brukowej powierzchni należy stosować wyłącznie sprzęty ogrodnicze z plastikowymi elementami. Inne mogłyby spowodować poważne rysy. Bez względu na to, czy użyjemy materiałów Drogbruk czy kostek z niższej półki, wszystkie są tak samo narażone na uszkodzenia mechaniczne. Warto więc zaopatrzyć się w bezpieczne narzędzia z końcówkami z plastiku, tym bardziej że są one dużo lżejsze i tańsze. Bardzo ważne jest też to, aby odśnieżać teren w miarę regularnie. Jeśli będziemy zwlekać z usuwaniem grubszych warstw śniegu, duża ilość wody zdąży wniknąć w strukturę kostki, doprowadzając do uszkodzeń. Uciążliwym problemem podczas silniejszych mrozów jest również gołoledź, przez którą trudno jest chodzić i prowadzić pojazd. Dzięki soli pozbędziemy się problemu, jednak z drugiej strony zbyt częste jej stosowanie może spowodować odbarwienie bruku. Wspomniane wyżej preparaty hydrofobowe zapewniają jednak solidną barierę chroniącą powierzchnię kostki przed szkodliwym działaniem soli. Jest to więc kolejny powód, dla którego warto odpowiednio wcześnie zastosować zabiegi impregnacyjne. Prawidłowa ochrona kostki brukowej w okresie zimowym nie jest trudna, jednak wymaga przygotowań i czasu. Musimy skompletować odpowiednie narzędzia wykonane z bezpiecznego tworzywa, wybrać właściwy moment na impregnację oraz na bieżąco usuwać gromadzący się śnieg. Trzymając się tych porad, będziemy możliwie najlepiej przygotowani na zimowe warunki.